Tojásallergia
Tojásallergia
Tojás allergia gyakran kezdődik csecsemőkorban. Bőrtünet, ekzema, csalánkiütés sokszor lép fel első tünetként.
Tünetek, gyakoriság
Tojásallergia hasonlóan a tehéntej allergiához elsősorban a gyermekkor jellemzője. Gyermekkori gyakorisága 1-2%-ra tehető. 4 éves korra 4%, 6 éves korra 12%, 10 éves korra 37% és 16 éves korra 68% növi ki tojás allergiáját és válik toleránssá a tojás allergénjeivel szemben Savage és mtsai vizsgálata alapján.
A tünetek széles skálán( bőr, légúti, gyomor-bél és anafilaxia) mozognak, de jellemzőek a bőrtünetek, amelyek lehetnek csalánkiütés, ekzema. A kezdeti magas össz. IgE és csalánkiütés a tolerancia kialakulásának kisebb esélyét hordozza magában.
forrás:JACI Vol120. No. 6 SAVAGE et al.
Keményre főzve vagy lágyan?
A tojás allergiások közel 70 % jól tolerálja a hőkezelt tojást. A szakirodalomban ezt sült-tojás (baked-egg) toleranciának hívják. A Sült tojást tolerálók életminősége jobb, kevesebb sűrgősségi vizitet igényelnek súlyos reakció miatt és a teljes tolerancia kialakulásának az esélye is sokkal nagyobb.
Mi okozza a különbséget a főtt tojást tolerálók és a nem tolerálók között? A tojás allergia, csakúgy mint minden étel allergia (és persze egyéb allergiák is ), nem csak, egy bizonyos fehérjével szemben alakulhat ki, hanem a tojásban levő összes, egyébként jelentősen különböző fehérjével szemben. Ezek között vannak hőérzékenyek, melyek hőhatására, sütés, főzés, elvesztik allergizáló képességüket, és vannak olyanok amelyek hőstabilak, tehát a szokásos főzési és sütési eljárások mellett is megőrzik allergiát kiváltó hatásukat.
Amennyiben valakinél a hőstabil tojás allergénnel ( Ovomucoid, Gal d 1 ) alakul ki allergia, sokkal szigorúbb diétát kell tartania, az anafilaxia kialakulásának és a felnőttkori perzisztálásnak az esélye nagyobb.
Abban hogy kinek mennyire szigorú elkerülő diétát kell folytatnia, a molekuláris allergológiai vizsgálatok tudnak segíteni. Mindenképpen allergiában jártas kezelőorvosával kell konzultálni.
Elkerülés
Tojás allergiában, csakúgy mint más ételallergiában is, a legfontosabb az allergén kizárása az étrendből. Kerülni kell a tojás mindkét összetevőjét, a sárgáját, és a fehérjét is. Erre még akkor is szükség van, ha csak az egyik alkotórészben levő allergénnel szemben vagyunk allergiásak. A pontos szétválasztás, a keresztszennyeződés kivédése lehetetlen. A tyúk tojással szembeni allergia esetén fontos az összes többi szárnyas ( pulyka, kacsa, liba, fürj, stb) tojásának az elkerülése a keresztallergia miatt.
Az étel címkék gondos tanulmányozása elengedhetetlen. Az alábbi néven szerepelhetnek az összetevők:
- Albumin
- Apovitellin
- Avidin globulin
- Tojás (szárított, por, fehérje, sárgája)
- tojáslikőr
- Lysozyme
- Majonéz
- Meringue (meringue powder) -habcsók
- Ovalbumin
- Ovomucoid
- Ovomucin
- Ovovitellin
- Surimi
- Vitellin
Tojás nagyon gyakran található a következőkben:
- Sütőípari termékek, palacsinta, waffle, kenyér, sütemények, chips, tea sütemények, Hollandi mártás, jégkrém, fagylalt, marcipán, mályvacukor, saláta öntetek, stb
Tojásallergia és a védőoltások
Visszatérő aggodalom a tojásallergiás gyermekek szülei körében, hogy gyermekük kaphat-e védőoltást és ha igen melyiket, milyen körülmények között. Néhány védőoltás előállítása során csirke embrió szövettenyészetet használnak, így a tojás allergén fehérje jelenléte a védőoltásokban nem zárható ki. A legtöbb eddig elvégzett vizsgálat azonban nagyon alacsony koncentrációban (ha egyáltalán) mutatott ki ovalbumint.
Az alábbi védőoltások nem tartalmaznak tojásfehérjét:
- MMR (kanyaró, rózsahimlő, mumps)
- DPT (Diptheria, Pertussis, Tetanus)
- IPV (Inactivált polio)
- HiB (Hemophilus influenzae type B)
- Pneumococcus
- Meningococcusl C
- Bárányhimlő (Varicella)
- Rotavirus
Az alábbi védőoltások minimális mennyiségű tojás fehérjét tartalmazhatnak.
- Szezonális, inaktivált influenza védőoltás
- H1N1 inaktivált influenza oltás
- Sárgaláz elleni védőoltás
A korábban általános elfogadott figyelmeztetés, mely a tojásallergiások védőoltásánál volt érvényben, a jóval magasabb tojás allergént tartalmazó védőoltások idejében volt érvényben. Jelenleg azok a védőoltások is, amelyekben van tojás fehérje 1 mikrogramnál kisebb mennyiségben tartalmazzák azt. A súlyos allergiás reakció kialakulásának az esélye még a korábban anafilaxiával reagáló betegeknél is nagyon kicsi. Abban az esetben amikor tojásra kialakuló anafilaxia szerepel a kórelőzményben intézeti körülmények között javasolt a védőoltás beadása. Őket kivéve, minden tojásallergiás gyermek a normális rend szerint megkaphatja a kötelező oltásait és a felnőttekkel együtt a szezonális influenza elleni oltást is.
Forrás: AAAAI, WAO, Ascia,